Początek sezonu zbliża się wielkimi krokami. Szybko także zbliża się Puchar Polski XCM w swoje nowej formule. Pierwszy start już 19 kwietnia na Maratonach Kresowych w Michałowie koło Białegostoku. Nasz lokalny wyścig, na naszym podwórku.

Puchar startuje na innych zasadach organizacyjnych, zakręciła się koło tego grupa ludzi, pasjonatów i próbuje coś stworzyć w zasadzie od zera. Przy współudziale największych cykli maratonów MTB w Polsce. Co z tego wyjdzie, zobaczymy pod koniec sezonu. Na razie jak nad tym usiadłem to orzekłem… że wiem, iż nic nie wiem 🙁

puchar polski mtb logo 300x211 - Puchar Polski XCM, licencje... czyli o co kaman?

Jak to przy nowych projektach bywa jest trochę zamieszania. Więcej pytań niż odpowiedzi. Im bardziej przez ostatni tydzień zagłębiałem się w temat, tym miałem więcej wątpliwości i pytań. Skończył się na tym, że dzisiaj spędziłem pół dnia na wykonywaniu telefonów i rozmowach z ludźmi, którzy się przy tym kręcą. Szukając rozwiązań i odpowiedzi był kontakt ze współautorem regulaminu, organizatorem Maratonów Kresowych, wykonano telefony do Zarządu PZKol i do naszego Regionalnego Związku. W zasadzie na podstawie tych wątpliwości i uzyskanych odpowiedzi (czy wręcz wykuciu ad hoc nowych rozwiązań) powstała mi w głowie “mapa drogowa” którą przelałem “na papier” w mailu do mojej drużyny. BLU Cersanit Team Refleks chce startować w Pucharze Polski, a pytań od zawodników w sprawie licencji, punktacji były tyle, że trzeba to było jakoś złożyć do kupy.

Jak już to tak poukładałem i napisałem, to wrzuciłem też na stronę Maratonów Kresowych, bo pytań publicznie i wątpliwości było co nie miara. No i dodatkowo pomyślałem sobie, że na bloga też wrzucę, może komuś się przyda ta cała moja detektywistyczna praca w temacie 😀
Zaznaczam, że to co opisuję dotyczy lokalnie Podlasia, cała “solucja” jest oparta na lokalnych realiach, adresach, nazwiskach itd., i edycji Pucharu Polski rozgrywanych w ramach Maratonów Kresowych. Ale oczywiście każdy może to pod siebie przetłumaczyć, pod swoje realia, swój cykl czy też swoją drużynę. Być może podane tu i wymyślone rozwiązania pomogą komuś w podjęciu decyzji, czy rozwiązaniu jakiś wątpliwości na własnym gruncie. Zastrzegam natomiast, że nie są one uniwersalne i nie znajdą zastosowania na pewno we wszystkich przypadkach.

logo BCTR 2014 kwadrat
Wpis będzie długi, dla zainteresowanych tematem Pucharu Polski XCM, licencjami, sposobem ich wyrobienia, punktacją, klasyfikacjami itd.

Siedziałem przez ostatnie dni na Internecie szukając odpowiedzi na szereg pytań z tym związanych, rozmawiałem z zainteresowanymi ludźmi, wykonałem dziś kilka telefonów. Trochę mi się rozjaśniło, kilka spraw wyjaśniłem, dokonano też kilku wstępnych ustaleń w temacie na poziomie Zarządu PZKol. Chcę zaznaczyć, że piszę to na bazie aktualnej wiedzy i ustaleń, które mogą się jeszcze w jakimś stopniu zmienić i nie są ostateczne.
 
1. Sprawa najważniejsza jest taka, że trudno oczekiwać aby jeden zawodnik startował i punktował w dwóch kategoriach na jednych zawodach: kategorii amatorskiej i kategorii dla zawodników z licencją. Biorąc mój przykład jestem od tego sezonu już Mastersem (tak, tak latka lecą;) Startując bez licencji jestem klasyfikowany w kategorii Masters Maratonów Kresowych i w niej zbieram punkty do generalki. Mając licencję Masters I PZkol, deklarując start z tą licencją na maratonie w Michałowie, startuję w kategorii przeznaczonej dla zawodników licencjonowanych, a więc według regulaminu PP XCM w kategorii Masters I. W niej też punktuję w klasyfikacji Pucharu Polski. Jasnym jest, że za wyścig w Michałowie ciężko mi jest naliczać „inne punkty” do klasyfikacji kategorii Maratonów Kresowych. Wydaje się, że to system zero/jedynkowy. Biorąc pod uwagę odwrotną sytuację, zawodnik licencjonowany mógłby sobie życzyć, aby go także klasyfikować w klasyfikacji amatorskiej. Dziwne by to było, prawda gdyby Ci z licencjami Elita chcieli być klasyfikowani w „naszej” amatorskiej kategorii Elita… prawda?
 
2. Oczywiście zawodnik startujący w Maratonach Kresowych jako całości cyklu i chcący robić wynik w klasyfikacji generalnej danej kategorii amatorskiej, nie będzie miał punktów z dwóch wyścigów pucharowych w których startował w kategorii z licencjami (Michałowo i Chełm) liczonych do swojej kategorii amatorskiej. Natomiast punkty klasyfikacji OPEN liczone dla wszystkich łącznie będą się liczyć w tej klasyfikacji także z tych dwóch wyścigów.
 
3. Pewnym pomysłem wstępnym (zaznaczam WSTĘPNYM) jest stworzenie nowych kategorii Maratonów Kresowych obejmujących zawodników licencjonowanych na cały cykl i wszystkie zawody MK. A wiec startując w każdym MK (nie tylko dwóch pucharowych) punkty byłyby dla takiego zawodnika liczone w odrębnej kategorii, pokrywającej się z kategoriami PZKol.
 
4. Stworzenie takich kategorii dodatkowych dla zawodników z licencjami byłoby sensowne tylko wtedy, gdy w każdej takiej kategorii startujących i zarejestrowanych zawodników byłoby przynajmniej 4-5, tak aby mieli o co walczyć i można było wypełnić podium 😉 W przeciwnym razie traci to sens.
 
5. Dodatkowo trzeba by było założyć, że trzeba te nowe kategorie zaprosić na podium, dokonać dekoracji, wręczyć medale i nagrody.
 
6. Nie ma sensu i nie warto wyrabiać licencji dla zawodnika, który ma zamiar wystartować tylko w dwóch edycjach Pucharu Polski XCM rozgrywanych na Kresowych. Trzeba mieć świadomość, że wtedy dobrze by było pojechać w Polskę, pokazać się i wystartować na innych zawodach pucharowych. Z drugiej strony jeśli zawodnik (drużyna) ma zamiar startować w ponad dwóch edycjach PP i jeździć po Polsce, to bez licencji nie ma tego sensu robić, bo wtedy punkty będą tylko zaliczane do odrębnych kategorii amatorskich poszczególnych cykli organizujących zawody PP.
 
7. Jako, ze nasza drużyna (BLU Cersanit Team Refleks) ma zamiar startować w zawodach Pucharu Polski XCM w całej Polsce, część zawodników drużyny zadeklarowała chęć wyrobienia licencji i startów w tych zawodach w kategoriach z licencjami. Dotyczy to również oczywiście dwóch startów pucharowych w Maratonach Kresowych. Ilu tych zawodników ostatecznie będzie, trudno jeszcze stwierdzić.
 
8. Dla zainteresowanych regulaminem PP XCM, określeniem kategorii, punktacji, miejscami i datami poszczególnych edycji itd. podaję link do poczytania: http://mtb-xc.pl/2015/03/31/regulamin-pucharu-polski-w-maratonie-mtb-wersja-ostateczna/
 
9. Na stronie PZKol są wnioski o wydanie licencji, tabela opłat itp.:
 
10. Dziś była także telefonicznie z Zarządem PZKol dyskutowana kwestia zgłaszania drużyn do PP. Literalnie rzecz biorąc drużyna startująca w PP powinna się zarejestrować, posiadać licencję drużynową, mieć osobowość prawną itd. Jak wiemy w wypadku drużyn amatorskich, jak nasze, na ten moment warunki nie do spełnienia. Zarząd PZKol wstępnie (podkreślam WSTĘPNIE) zgodził się w tym roku podejść do tego na zasadzie „przepisów przejściowych” i najprawdopodobniej umożliwi drużynom starty i punktowanie w klasyfikacji drużynowej PP na zasadzie zgłoszenia drużyny, wraz z określeniem listy zawodników drużyny uprawnionych (z licencjami) do startów w PP. Na tej podstawie drużyna będąca nieformalnych stowarzyszeniem, ale zgłoszona do PZKol w sezonie 2015,będzie mogła startować i punktować w generalnej klasyfikacji drużynowej Pucharu Polski XCM.
 
11. Drużyna aby, zbierać punkty powinna według regulaminu mieć co najmniej jednego zawodnika kategorii Elita, dwóch zawodników kategorii Cyclosport lub Masters i przynajmniej jedną zawodniczkę kategorii Elita Kobiet, Cyclosport lub Masters Kobiet.
 
Ścieżka i procedura zrobienia licencji w kategorii Cyclosport Mężczyzn i Kobiet, Masters I i II Mężczyzn, Masters Kobiet wygląda następująco:
 
1. Wypełniony i podpisany (na dwóch stronach czytelnie) wniosek o wydanie licencji należy dostarczyć do Regionalnego Związku Kolarskiego (w naszym wypadku Podlaskiego). Ale po rozmowie z sędzią Waldemarem Leszczyńskim uzgodniłem, że skrzynka kontaktową do pozostawiania licencji będzie Podlaska Federacja Sportu, ul. Sobieskiego 24. Sędzia Leszczyński, który zajmuje się wydawaniem licencji RZKol będzie stamtąd odbierał wnioski i wystawiał dla zainteresowanych licencje.
 
2. Koszt wydania licencji Cyclosport i Masters w sezonie 2015 to 50 zł płatne w kasie RZKol, na który można dostać rachunek (imienny lub na firmę).
 
3. Zawodnicy ubiegający się o licencję Cyclosport i Masters nie muszą robić badań lekarskich. Do wniosku o wydanie licencji dołączają oświadczenie o stanie zdrowia i o tym, że „startuje w zawodach organizowanych przez PZKol w sezonie 2015 na własną odpowiedzialność”.
 
4. Do wniosku o licencje należy dołączyć dowód ubezpieczenia NNW i OC sportowego, dla uprawiania sportu. Teoretycznie wystarczy ubezpieczenie PZU „Bezpieczny Rowerzysta”, ale dla jasności w przypadku jego wykorzystywania ochrona nie obejmuje startu w zawodach sportowych: https://www.pzu.pl/produkty/kompleksowe-ubezpieczenie-bezpieczny-rowerzysta
 
5. Lepiej więc wykupić droższe, ale rzeczywiście chroniące i o szerszym zakresie (zawody sportowe i trening) ubezpieczenie w PZU (podobnych ubezpieczeń w innych towarzystwach na razie nie znalazłem) PZU Sport – NNW:https://www.pzu.pl/produkty/pzu-sport-nnw-osob-uczestniczacych-w-kulturze-fizycznej?pages=742;1109;617&current=1109&tags=Sport&viewMode=
 
 
7. Cen ubezpieczeń na ten moment nie znam.
 
8. Ubezpieczenia wykupuje się do końca roku 2015.
 
9. Licencja wydawana jest na rok i obowiązuje także do końca roku 2015.
 
10. Według słów Pana Leszczyńskiego realnym jest otrzymanie powyższych licencji w ciągu kilku dni, a więc do zawodów w Michałowie jeśli do końca tego tygodnia zostaną do niego złożone odpowiednie dokumenty i wnioski.
 
Inaczej ma się sprawa z licencjami kategorii Elita Mężczyzn i Elita Kobiet.
 
1. Odpowiedni wniosek należy także złożyć jak wyżej do RZKol (ale do siedziby Podlaskiej Federacji Sportu), natomiast sama licencja wydawana jest przez PZKol w Pruszkowie. Pan Leszczyński wniosek tylko sprawdza, stempluje i przekazuje do PZKol (lub robimy to sami). Ścieżka jest więc dłuższa.
 
2. Dodatkowo do wniosku o wydanie licencji tych kategorii niezbędne są badania lekarskie. Z tego co wiem takie badania i zaświadczenia potrzebne do wniosku wystawia w Białymstoku Przychodnia Sportowa ul. Sienkiewicza 79A lok. 390 (III piętro) http://www.przychodnia-sportowa-bialystok.pl/6,Kontakt.html
 
3. Tak samo wygląda sprawa z ubezpieczeniem, które trzeba dołączyć do wniosku.
 
4. Dodatkowo należy do PZKol przesłać: „Zdjęcie do licencji  ( jeśli nie było przekazane w ubiegłym roku )  należy  przesłać mailem w formie elektronicznej, kolorowe, paszportowe , format .jpg, rozdzielczość 300 dpi, na adres mailowy: licencje@pzkol.pl
 
5. Do wniosku o licencję należy dołączyć kopię przelewu opłaty: Elita Mężczyźni 100 zł, Elita Kobiety 75 zł. Numer konta do przelewu jest podany na wniosku licencyjnym.
 

Reasumując: temat rozległy, ale ogarnięty 😉 Teraz każdy sobie musi zadać pytanie, czy bawić się w wyrabianie licencji (szczególnie Elita) i startować w PP XCM jako zawodnik licencjonowany. Według mnie warto, chociaż ze względu na obszerność wcześniejszego opisu, nie będę się w tym momencie już nad tym rozwodził. W odniesieniu do Maratonów Kresowych i zawodników w nich startujących warto, aby jak najwięcej osób zrobiło licencje, wtedy jest szansa na stworzenie odrębnych kategorii startowych dla zawodników licencjonowanych. To czy się tak stanie, zależy tylko i wyłącznie od zawodników. Wydaje się, że warto dać szansę nowej formule rozgrywania PP XCM w tym sezonie i wesprzeć ją właśnie startując z licencjami.